ארגון עובדים דמוקרטי – הדרך לצדק חברתי

בשנים האחרונות רוחות של שינוי מנשבות בחברה הישראלית. מאות אלפי נשים וגברים יצאו לרחובות בדרישה חד משמעית לצדק חברתי, אך שינוי חברתי-כלכלי לא יקרה בלי שינוי בשוק העבודה. בישראל 2018, כמחצית מהחיים מתחת לקו העוני הם עובדים ועובדות, וכעשרה אחוזים מכוח העבודה מועסקים כעובדי קבלן, בתנאי ניצול ועושק.

בכל העולם, איגודי עובדים חזקים הם המפתח למדיניות של צדק חברתי. קיים קשר ישיר בין אחוז העובדים והעובדות המאוגדים לבין מדיניות סוציאל-דמוקרטית יציבה, קשר שמתבטא בצורה הברורה ביותר בארצות סקנדינביה.

בישראל, יותר ויותר עובדות ועובדים מגלים כי גם הסכמי עבודה קיבוציים נחתמים מעל לראשם, מבלי שיוכלו להשפיע עליהם. בין אם אלו המתמחים/ות, העו”סים/ות או כל קבוצה אחרת, יותר ויותר עובדים רוצים לקחת את גורלם בידם ולהשפיע על תנאי עבודתם.

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי הוא ארגון עובדים ישראלי שהוקם בשנת 2007 ומאגד עובדים מתחומים שונים. בכוח לעובדים מסייעים לקבוצות עובדים להתאגד ולהקים ועדי עובדים, על מנת להגן על זכויות העובדים ואף לחתום מול המעסיק על הסכם קיבוצי שמעגן בתוכו את שיפור תנאי ההעסקה. בכוח לעובדים מאוגדים עובדים מתחומים שונים: מורות, עובדות סוציאליות, עובדי ייצור ועוד, במגזר הציבורי ובגזר הפרטי, לרבות עובדי/ות קבלן. נכון לשנת 2020 מאוגדים בכוח לעובדים כ – 18,000 עובדים ועובדות והוא מייצג כ -25,000 עובדות ועובדים.

הצטרפו אלינו וקחו חלק בשינוי היחסים במקום העבודה שלכם ובחברה הישראלית כולה

אודות כוח לעובדים

דמוקרטי

כוח לעובדים פועל במתכונת הדמוקרטית של ארגוני עובדים סקנדינביים, והחלטותיו מתקבלות בדרך זו. חברי הועדים נבחרים באופן דמוקרטי. לכל ועד הזכות להחליט לגבי כל עניין הנוגע לו, לרבות חתימה על הסכם קיבוצי, והפסקת שביתה. כך, אין מצב שהסכם ייחתם "מעל ראשם" של העובדים או ללא ידיעתם. בנוסף, באסיפת הנציגים, שמהווה את הגוף הדמוקרטי העליון בכוח לעובדים (ה"כנסת של הארגון") ישנה נציגות לכל ועד המאוגד בכוח לעובדים עפ”י גודלו היחסי, ואלו בוחרים את הנהגת הארגון ואת הועדות שמובילות את הארגון בין אסיפה לאסיפה.

שיוויוני

הארגון מבוסס על מבנה דמוקרטי שבו הכוח נמצא בידי העובדים. כוח לעובדים מאמין בשוויון כלכלי חברתי, בשוויון מלא בין נשים וגברים, ערבים ויהודים וכל חלקי החברה הישראלית. בהנהגת הארגון הנבחרת מכהנים נציגי ונציגות עובדים ממקומות מגוונים אשר נותנים ייצוג למגזרים שונים בחברה הישראלית.

מקצועי

בכוח לעובדים צוותים מקצועיים מתחומי יחסי העבודה, המשפט, החברה, התקשורת ותחומים נוספים. הצוות שלנו מורכב מאנשים מנוסים שחוו מאבקי עובדים רבים והובילו משאים ומתנים רבים. בכוח לעובדים כל החברים שווים ונהנים מזכות שווה לבחור, להיבחר ולהשפיע. אנו מאמינים בסולידאריות בין כלל העובדים במסגרת מקומות העבודה, במסגרת ענפי עבודה ובמשק בכללותו. הארגון מעודד את חבריו להתארגן על בסיס מקום עבודה ולא על בסיס מקצוע או חלוקות אחרות, כיוון שלעובדים במקצועות שונים באותו מקום עבודה ישנם אינטרסים משותפים אותם יוכלו לממש בצורת התאגדות שכזו. כמו כן, אנו סבורים כי זוהי חובתם של עובדים חזקים לסייע לחבריהם העובדים שמעמדם התעסוקתי חלש יותר.

משיג

בעשור שעבר מאז הקמתו של הארגון, נצברו הישגים משמעותיים הן בתחום ההסכמים הקיבוציים ושיפור תנאי העסקתם של חברי הארגון והן בצד המשפטי שבו הושגו מספר פסיקות תקדימיות לטובת העבודה המאורגנת בישראל. בין ההישגים של כוח לעובדים, נמנים מעל ל-50 הסכמים קיבוציים במקומות מאוגדים חדשים, רובם הסכמים פורצים. חלק מהישגים אלו הינם השגים היסטוריים כמו לדוגמא ההסכם הקיבוצי הראשון שנחתם בין עובדים לקבלן השרות המעסיק אותם, הסכם קיבוצי ראשון בחברת היי-טק בישראל, הסכמים תקדימיים ופורצי דרך בקרב סגלים זוטרים במכללות ציבוריות ובשירותים מופרטים בתחומי רווחה, חינוך, בריאות ותחבורה ציבורית.