lang="en-US"> כוח לעובדים » ארכיון » שביתת אזהרה ראשונה של המורים מן החוץ במכללה האקדמית עמק יזרעאל בתמיכת אגודת הסטודנטים

שביתת אזהרה ראשונה של המורים מן החוץ במכללה האקדמית עמק יזרעאל בתמיכת אגודת הסטודנטים

Tuesday 12 כApr, 2016

המורים מן החוץ מוחים כנגד כוונת ההנהלה להביא לפיטורים מאסיביים בשנת הלימודים הבאה, כנגד פגיעה בחברי הועד וכנגד סחבת  במו”מ מול סגל ההוראה

וועד סגל המורים מן החוץ במכללת עמק יזרעאל  המאוגדים בכוח לעובדים ישבית את הלימודים במכללה ביום שלישי ה-12.4.16 לשעתיים אקדמאיות בין השעות 14:15-15:45. לשביתה תקדם אסיפת הסברה בשעה 13:00 בדשא המרכזי במכללה, בה יישאו דברים נציגי הוועד ויו”ר אגודת הסטודנטים יניב בר און. זוהי השביתה הראשונה בה נוקט הוועד שהכריז כאמור על סכסוך עבודה ב-22.3.16. המורים מן החוץ במכללה מהווים את עיקר כוח ההוראה במכללה, אך עם זאת מדובר בחברי סגל המועסקים בשכר נמוך, ללא שום ודאות תעסוקתית, תוך פיטורים והעסקה מחדש כל סמסטר.

המו”מ בין וועד המורים מן החוץ החל ב-אוקטובר 2015 וזאת לאחר ניסיונות מצדו של הועד לקיים מו”מ כבר החל מחודש מאי. הנהלת המכללה התחייבה על העברת נתונים בדברים פיטורים עתידיים של חברי סגל (31.1.16) מחויבות הקיימת גם בפסיקת בית הדין. מאז ועד עתה נמנעה ההנהלה מהעברת הנתונים הללו, ובה בעת הודיעה בשמועות למרצים ומתרגלים כי קיים סיכוי סביר לצמצום מחלקותיהם: ״זוהי פגיעה לא בציבור המרצים בלבד אלא גם בסטודנטים ובאזור כולו״ אומר עופר כרמל, מתרגל בחוג לתקשורת וחבר הוועד, ״האיום הנצפה בצמצום המשרות של המורים עם החוץ מהווה פגיעה מקצועית, ערכית וחברתית קשה. לא זו בלבד שמדובר בזילות סגל ההוראה הרואה במכללה את ביתו המקצועי ובפגיעה בעתיד ההשכלה הגבוהה בעמק יזרעאל, מדובר במהלך חד צדדי שמשאיר רבות ורבים באי וודאות תעסוקתית בפרט ובחוסר יציבות מטרידה״.

לפיטורי הצמצום המתכוננים, השלכה ישירה גם על ציבור הסטודנטים (כ-4000) הלומדים במכללה. ״פיטורים בסגל ההוראה משמעם ביטול תרגולים  או קיום תרגולים בקבוצות גדולות יותר. כמו כן נשחקת איכות ההוראה של מרצים שמתרוצצים בין מספר מכללות כדי להתפרנס ונמצאים במתח תמידי באשר להמשך העסקתם. כך קורה שמאבק שהחל במטרה לשפר תנאי העסקה הפך למאבק על איכותה האקדמית של המכללה,” מוסיפה ד”ר עדנה גורני חברת וועד נוספת. קיום השביתה נעשה בתיאום ובתמיכה של אגודת הסטודנטים במכללה.

לדברי יניב בר און יו”ר אגודת הסטודנטים במכללה האקדמית עמק יזרעאל:

כיו”ר אגודת הסטודנטים עלי לחשוב על טובת הסטודנטים וזכויותיהם. המאבק המתנהל בין הסגל הזוטר ״המרצים מן החוץ״ לבין המכללה פוגע בציבור הסטודנטים פעמיים, פעם אחת בדמות הפגיעה בציבור המרצים מן החוץ שהינם סטודנטים בעצמם ובפעם השנייה בציבור הסטודנטים הלומדים את מרבית שיעוריהם דרכם.

יש לציין תחילה כי מאחר ומרצים רבים אינם יודעים באם ילמדו בעתיד הקרוב אין ביכולתם לעדכן את קורסי הלימוד ולהשקיע את מירב זמנם בציבור הסטודנטים.  בנוסף חשוב לציין כי הצמצום המשמעותי בשעות תרגול בחוגים השונים גרם לביטול שיעורי התרגול במתכונת כיתות קטנות ופגם ביחס האישי שבין מתרגל לסטודנט.

כל אלו גורמים לפגיעה ישירה בציבור הסטודנטים. לצערי את המידע אודות מאבק זה אני מקבל ומנהל יחד עם הסגל הזוטר בלבד ולא בשיתוף עם ההנהלה הבכירה במכללה כפי שלדעתי נכון וראוי לעבוד.  כאגודה נפעל בכל הדרכים המקובלות בכדי למנוע פגיעה בציבור הסטודנטים שמשקיע ממיטב כספו בלימודים במוסד איכותי זה וכן נעניק רוח גבית למאבק הסגל הזוטר.״

המכללה האקדמית עמק יזרעאל היא אחת משבע מכללות מתוקצבות המאוגדות בכוח לעובדים (שליש מהמכללות המתוקצבות בישראל) ובהם מכללת שנקר, המכללה האקדמית תל אביב יפו, המכון הטכנולוגי בחולון, מכללת בית ברל, מכללת אשקלון והמרכז האקדמי לב בירושלים. ״הנהלת המכללה הצהירה אמנם כי בכוונתה לבסס הסכם קיבוצי על ההסכמים שנחתמו במוסדות אחרים, אך עם זאת, עד כה ההצעות שהציגה גרועות משמעותית מההסכמים שנחתמו במכללה האקדמית ת”א-יפו ובמכללת שנקר ושאושרו על-ידי הות”ת, תוך שהן מתייחסות רק לחלק קטן מאוד מציבור המורים מן החוץ, וגם עבורם כמעט שאינם מציעים כל שיפור,״ מבהירה גורני. ״אנו מקווים להתקדמות משמעותית במו”מ ולהפסקת הפגיעה בחברי וועד אשר תייתר את הצעדים הארגונים״, מסכמים בוועד המורים מן החוץ.

הוספת תגובה

התגובה

אתר כוח לעובדים נבנה בפלטפורמת WordPress MU | כל התכנים באתר מוגנים ברישיון Creative Commons
הקמה: יוחאי עילם , חנית כהן | עיצוב: רונן אידלמן הפקה: נעה נוצני | ניהול: מתן בורד| ייעוץ: עידו פישמן