lang="en-US"> כוח לעובדים » ארכיון » סכסוך עבודה במכללת עמק יזרעאל

סכסוך עבודה במכללת עמק יזרעאל

Sunday 27 כMar, 2016

ועד המרצים מן החוץ (סגל זוטר) במכללה האקדמית עמק יזרעאל המאוגדים בכוח לעובדים הכריזו על סכסוך עבודה. חברי הסגל, המונה כ-300 מרצים, מוחים על פיטורים צפויים לחברי סגל ללא כל תאום עם ארגון העובדים וזאת, בניגוד להתחייבות ההנהלה; הימנעות מהעברת מידע לצורך המו”מ; ושימוע לקראת פיטורים לד”ר עדנה גורני, ממובילות מאבק העובדים. בעוד שבועיים (5.4.16) יוכל הוועד להתחיל ולהשבית את הלימודים במכללה.

“הקמנו את וועד העובדים על מנת לאגד בין מרצות ומרצים באקדמית יזרעאל, לתקן עוולות של שנים בתנאי ההעסקה ולאפשר את הגשמת השליחות של כולנו במחקר והוראה אקדמיים” אומר עופר כרמל, מתרגל בחוג לתקשורת וחבר הנהגת הוועד.  ״נכון להיום מפוטרים המורים מן החוץ בסוף כל סמסטר: דוקטורים ומרצים בהליך ההכשרה בתארים מתקדמים נוספים, מוצאים עצמם בלשכת אבטלה מדי קיץ ללא קשר לוותק או לאיכות ההוראה. בנוסף, כל סמסטר הוא בבחינת הימור-  אין כל ביטחון שהמשבצת בה לימדנו השנה תישאר בשנת הלימודים שנפתחת, זאת על אף מחויבותנו להמשיך ללמד ולהתעדכן בחזית המחקר בתחומנו על מנת לאפשר לסטודנטים שלנו את חוד החנית של המדע״, מוסיף כרמל.

המו”מ בין ההנהלה לוועד מתנהל מאז ה-20.10.15. הנהלת המכללה התחייבה בשיחות המו”מ לספק נתונים בדברים פיטורים עתידיים של חברי סגל (31.1.16) ופניות לקבלת מידע זה אף הועברו להנהלה (7.2.16 ; 18.2.16) אך עד עתה לא סיפקה ההנהלה נתונים אלה ובה בעת החלה בפיטורים. “מתברר כי עבור ההנהלה שיחות המו”מ הן פשוט הזדמנות למשיכת זמן”, אומרת ד”ר עדנה גורני מראשי הוועד והחוג הרב תחומי, המלמדת במכללה שבע שנים. “לא ייתכן כי במקום לעסוק בשיפור תנאי ההעסקה תוביל ההנהלה מהלכים חד צדדים הנוגדים את הסיכום בינינו וחמור עוד יותר נוגדים את פסיקת בית הדין לעבודה!. השמועות על שינויים גדולים בתנאי ההעסקה שוטפות את מסדרונות החוגים הרבים, ואיש אינו יודע מה צופנת לו שנת הלימודים הבאה, אם בכלל”. במסגרת הפיטורים המתוכננים, אף הגדילו ההנהלה לעשות ובאקט חמור זימנה את ד”ר גורני לשימוע של לפני פיטורים. “לא ייתכן שחברי צוות מו”מ ידונו בעתידו של סגל ההוראה כשעל צווארם מונחת חרב פיטורים. לא ניתן לעבור על בשתיקה”. מסכמים בוועד המרצים.
הקיצוץ המתוכנן במשרות סגל ההוראה צפויות לפגוע גם בסטודנטים, ע”י צמצום שעות תרגולים וריכוז שעות תרגול לקבוצות גדולות. על כן נעשתה ההכרזה על סכסוך העבודה בתאום עם אגודת הסטודנטים והסגל הבכיר במכללה. “אני מאמין שהסטודנטים צריכים להיות חלק בלתי נפרד בנוגע להחלטות אקדמאיות כבדות כדוגמת נושא ביטול התרגולים ברוב מקצועות הלימוד בחוגים השונים שכיום מוגדר מצד הנהלת המכללה כשמועה. אני רואה בנוכחותם של המתרגלים חשיבות להצלחת הסטודנטים במקצועות השונים ועל כן כל פגיעה ברמת הלימוד אינה מקובלת. כנציג הסטודנטים אעמוד על כך שרמת לימודינו לא תפגע ואפעל בדרכים המקובלות בכדי שרמת לימודינו לא תפגע”, אומר יו”ר אגודת הסטודנטים יניב בר און.

במכללת עמק יזרעאל לומדים כ-4000 סטודנטים במגוון חוגים: רב תחומי המחולק לחטיבות (חטיבה ללימוד תרבות ישראל והעמים/ חטיבה לניהול עסקי ותעשייתי/ חטיבה ללימודי כלכלה ועסקים/ חטיבה לניהול משאבי סביבה/ חטיבה ללימוד משפט/ חטיבה לקרימינולוגיה/ חטיבה ללימודי המזרח התיכון/ תקשורת חברה ופוליטיקה/מדעי  הסביבה; מדעי המדינה; מדעי ההתנהגות; חינוך; קרימינולוגיה; פסיכולוגיה; סוציולוגיה אנתרופולוגיה; שירותי אנוש; מנהל מערכות בריאות; סיעוד; תקשורת; מערכות מידע ניהוליות; כלכלה וניהול וכן שתי מחלקות לעבודה סוציאלית ואנגלית, ביה”ס גורן לאמנות ועיצוב ומכינה.

וועד המרצים מן החוץ המכללה האקדמית עמק יזרעאל הוא וועד המורים מן החוץ הרביעי במכללות הציבוריות המאוגד בכוח לעובדים, לצד הוועדים במכללת שנקר והמכללה האקדמית תל אביב –יפו שכבר חתמו על הסכמים קיבוציים וועד המרצים במרכז האקדמי לב בירושלים המצוי במו”מ מתקדם. “הנהלת המכללה שכחה כי כמכללה ציבורית היא מחויבת לאיכות הוראה גבוה לסטודנטים באיזור ולמסגרת תעסוקתית מכבדת לאקדמאים בני המקום. בכדי להזכיר מחויבות זו לא נהסס להשתמש בכלים הארגוניים העומדים לרשותנו” מסכמים בוועד המורים מן החוץ.

הוספת תגובה

התגובה

אתר כוח לעובדים נבנה בפלטפורמת WordPress MU | כל התכנים באתר מוגנים ברישיון Creative Commons
הקמה: יוחאי עילם , חנית כהן | עיצוב: רונן אידלמן הפקה: נעה נוצני | ניהול: מתן בורד| ייעוץ: עידו פישמן