lang="en-US"> כוח לעובדים » ארכיון » מדריך הטכניקות לשבירת איגודים

מדריך הטכניקות לשבירת איגודים

Sunday 25 כOct, 2009

מערכת משומנת ומקצועית עומדת מאחורי שבירת ארגוני עובדים בעולם. אין הדבר מפתיע או זר לנו, חווינו על בשרנו את מרבית השיטות, הטקטיקות והמניפולציות, אבל עכשיו אפשר גם לקרוא אותן שחור על גבי לבן.

תרגום מידע מאתרי אינטרנט של חברות ייעוץ אמריקאיות שנשכרות לצורכי שבירת איגודים ומהספר “וידוייו של שובר-איגודים”, 1993.

המוטו הוא “קצוץ לו את הראש לפני שהוא גדל”! ברגע שנודע כי החלו מהלכי התארגנות בתוך מקום העבודה שלך כדאי לך ראשית לשכור שירותי חברות ייעוץ המתמחות בשבירת איגודים שיעזרו לך לתכנן אסטרטגיה יעילה וקמפיין נגד האיגוד:

1. יש לשלוח מיידית מכתבים לעובדים, לתאר את פעולות האיגוד כפלישה לזכויות הפרט, לצייר את אנשי האיגוד בצורה מאיימת, כגורם שלישי לא רצוי, כאאוטסיידרים אינטרסנטים עם אג’נדה משלהם שלא קשורים ל”משפחת החברה”, ולצייר את ההנהלה כאכפתית, צודקת, שוחרת שלום ואת טובת העובדים. יש להדגיש בצורה מאיימת את ההשלכות של הצטרפות לאיגוד או החשש מפני איבוד מקום העבודה בשל סגירת החברה בעקבות שביתה.

2. תמיד ללא הפסק לשים את האיגוד בעמדה הגנתית ע”י העברת ביקורת על הנהגת העובדים ולהכריח את האיגוד לבזבז שעות בהגנה על עצמם במהלך אסיפות עובדים במקום להתרכז בדרישות העובדים או בתכנון אסטרטגיית המאבק. שהעובדים יהיו מופצצים ב”דיסאינפורמציה מעוותת” כל הזמן.

3. לכוון את הקמפיין נגד האיגוד בצורה מתוזמרת לעבר הרגש האנושי. לאחר שהעובדים ונציגיהם מותשים מהבחירות לאיגוד כדאי לשלוח לכל העובדים מכתב של “תנו לנו צ’אנס” שהוא “תחינה נוגעת ללב ומתנצלת” להפסקת אש. זה נותן את הרושם שההנהלה מכירה בטעויות שלה ולמדה את הלקח מקמפיין ההתארגנות, אשר העיר את תשומת לב ההנהלה לבעיות העובדים, ולכן אין צורך יותר באיגוד שיצויר שוב כקבוצת אאוטסיידרים אינטרסנטים ואפשר לפתור את כל הבעיות במסגרת נציגות פנימית.

4. צעדים משפטיים – יש לנצל חקיקה ורגולציות בכדי לעכב מהלכי התארגנות. עיכובים משפטיים דרושים כדי להכשיל מהלך התארגנות מהיר וישיר. אם האיגוד מתרכז בחטיבה אחת של החברה, עורכי הדין יכולים לסכל את ההתארגנות בדרישה להכיל את החטיבות האחרות. אם האיגוד מבקש לצרף מנהלי עבודה לאיגוד, עורכי הדין יכולים להגיש תביעה בנושא הזה. אם כל מהלך ההתארגנות יעבור התשה בבתי הדין ישנו סיכוי רב יותר לניצחון ההנהלה והאיגוד יאבד שליטה ויאבד אמונם של העובדים בו. עדיף למשוך כל הליך משפטי כמה שיותר זמן באמצעות בקשות דחייה ובדרכים נוספות.

5. ליצור מראית עין של התקדמות – להראות את הפן האנושי של בכירי החברה בעיני העובדים. המטרה היא לצייר את החברה כנדיבה, מלאת חמלה ואכפתיות. יש להשקיע בהכשרת מנהלים בסמינרים ללמוד דרכים לשווק את עצמם דרך שינויי תפיסה כמו למשל להיראות כמנהל יותר פתוח ואכפתי ע”י הגמשת חוקים מסוימים. לקיים סקרים וראיונות עם עובדים בכדי לדעת את מי מהמנהלים העובדים ונציגי האיגוד יותר מחבבים ומנהל זה ייהפך לפנים של החברה כלפי האיגוד, והמנהלים האחרים השנואים יותר “יוחבאו” בזמן מהלכי ההתארגנות. מנהלים או בעלים יידרשו לבקר במקומות העבודה שלהם ולהחליף בדיחות ורכילות עם העובדים. רק אחרי שהמוטיבציה להתארגן מנוצחת אז מנהלי החברה יכולים לחזור לצורת הניהול הקודמת.

6. “תן לעובדים שלך בדיוק מספיק חבל כדי שיאמינו שהם לא קשורים ברצועה” בדיוק מספיק כדי לגרום להם לבוז לאיגוד שלהם. המנהל הפיקח צריך לחבק את העובדים המורדים (באיגוד). להיות אסיר תודה להם, כי הם המגן היעיל ביותר שלך נגד האיגוד. אם תצליח לשכנע את העובדים הפעילים האלו שהם ישיגו הרבה יותר, יותר כוח, בלי האיגוד, אזי ניצחת את המלחמה. יש חשיבות רבה גם לשיחות אישיות, שיחות חולין עם העובדים כדי להבין מה קורה ומה זוממים.

7. שיטה יעילה מאוד היא ליצור מחנות בקרב העובדים, ליצור מחלוקת וסכסוך בין תומכי האיגוד למתנגדיו ובין קבוצות עובדים שונות – “הפרד ומשול”.

8. לערוך סטים של מפגשים עם העובדים. חמש פגישות אליהם יוכרחו כל העובדים להגיע ובהם תתנצל ההנהלה על חוסר שימת הלב לבעיות ושמעכשיו הכל יהיה שונה ויש ערוץ תקשורת והדלת פתוחה. להראות לעובדים סרטים על שביתות אלימות ולהסביר לעובדים שאם לאיגוד תתאפשר דריסת רגל זה ייגמר בשביתה שתזיק לכולם.

9. מנהלי העבודה/מפקחים – מנהלי העבודה נמצאים בקו הראשון בחזית. בם בעמדה מיוחדת בין ההנהלה לחבריהם לעבודה ולכן הם מבודדים, פגיעים ו”קלים להפעלה”. מנהלי עבודה שלא משתפים פעולה או מגלים סימפטיה לאיגוד יש לפטר אותם. מנהלי העבודה יתודרכו באופן רציף ע”י החברה המייעצת, בפגישות יומיות. ליועצים יהיה את כל המידע על מנהלי העבודה – מצב כלכלי/אישי/פעילות מינית ומידת נאמנות לחברה. היועצים יתרגלו את שיטת החוקר הטוב/חוקר הרע על מנהלי העבודה כדי להשיג מידע על עובדים ושיתוף פעולה מצידם. היועצים יבטיחו למפקח חשאיות אך מידע רלוונטי יועבר למנהלים הבכירים לצורכי הפצת שמועות הרסניות על עובדים שתומכים באיגוד או לצורכי תיוק לשימוש עתידי. אם יש תהיות בנוגע לרמת הנאמנות של המפקח הוא יועבר לחקירה ע”י מספר יועצים שישתמשו באיומים בפיטורים כלפיו אם צריך. פיטורים אלו הינם חוקיים אם מכוונים כלפי עובדי הנהלה. איגודים לפעמים מחפשים לכלול מנהלי עבודה ואחראי משמרת ביחידת המיקוח בזמן התארגנות. בד”כ צריך שיהיה כמות גבוהה של תפקידי פיקוח כאלו, העמדות האלו הופכות להיות קריטיות במהלך ההתארגנות. כמות מנהלי העבודה הלויאליים לחברה יכולה להיות בסיס לבניית איגוד פנימי ואז יחידת המיקוח תצטרך להיות מוגדרת מחדש בבית הדין.

10. אפשר להפריע לאיגוד גם במהלכים קטנים כגון, אם האיגוד מבקש את רשימת הטלפונים והכתובות של העובדים לצורך משלוח הודעות בחירות, לספק להם רשימה המכילה את המינימום מידע האפשרי, בלי מיקוד או מספרי דירות בכדי להקשות.

מקורות:

אתרים של חברות אמריקאיות שמייעצות למנהלים ונשכרות לצורכי שבירת איגודים (union busting): 123

עצם הקיום והפעילות של החברות האלו גורמת לסערה בבריטניה וארה”ב: 1 2

מידע על הטקטיקות שמיושמות על ידיהם: 1 2

חבר איגוד מחברת תעופה שפירט את רשימת הטקטיקות שיושמו נגדם במאבק שלהם: 1

הבלוג שלהם: 1

אפשרות התגובות סגורה.

אתר כוח לעובדים נבנה בפלטפורמת WordPress MU | כל התכנים באתר מוגנים ברישיון Creative Commons
הקמה: יוחאי עילם , חנית כהן | עיצוב: רונן אידלמן הפקה: נעה נוצני | ניהול: מתן בורד| ייעוץ: עידו פישמן