lang="en-US"> כוח לעובדים » זכויות עובדים בתחום הניקיון

זכויות עובדים בתחום הניקיון

זכויות של עובדי ניקיון (מתוך חוברת של “במעגלי צדק”, אוגוסט 2011)

שכר בסיס: השכר שעובד מקבל ללא שום תוספת, אך ורק על שעות העבודה הרגילות שלו. שכר הבסיס מורכב ממספר השעות שהעובד עבד בחודש כפול השכר שלו עבור שעת עבודה.  לדוגמא: שכר הבסיס של עובד בשכר מינימום למשרה מלאה (186 שעות עבודה בחודש, 43 שעות עבודה בשבוע) הוא 4,100 ₪.

לשכר הבסיס מצטרפים תשלומים שונים כמו לדוגמא החזר נסיעות, ימי חופש, דמי הבראה ועוד. אך גם יורדים ממנו כספים כמו ביטוח לאומי, ביטוח בריאות ופנסיה.

שכר מינימום: השכר המינימאלי אותו חייב לשלם המעסיק בעבור שעת עבודה או חודש עבודה. שכר המינימום היום עומד על 22.04 ₪ לשעה ו-4,100 ₪ לחודש מלא של 186 שעות. סכום שכר המינימום נכון לספטמבר 2011. באוקטובר 2012 שכר המינימום צפוי לעלות עוד.

שימו לב! חברות לעתים מסכמות עם עובדי ניקיון על ביצוע עבודה בקבלנות, כלומר מסכמות על שכר גלובלי אותו ירוויח העובד בעבור כמות מסוימת של עבודה. העסקה שכזו אינה חוקית! אם הסכמת לעבוד בקבלנות, בדוק האם אתם מרוויח לפחות את שכר המינימום הנדרש עבור כל שעת עבודה!

מועד קבלת משכורת: על המעביד לשלם משכורת ולהעביר את תלוש המשכורת עד ה-9 בחודש עבור החודש הקודם. לדוגמא: את המשכורת ותלוש השכר לחודש ינואר חייב המעביד להעביר לעובד עד ה-9 בפברואר לעל המאוחר. כל תשלום מעבר ליום זה ייחשב כהלנת שכר.

שעות נוספות: כל עובד שמועסק יותר מ-8 שעות ביום עבודה חייב לקבל תוספת שכר החל מהשעה ה-9 ואילך. בשבוע עבודה של 5 ימי עבודה, השעות הנוספות יתחילו לאחר 8.6 שעות. כמו כן, כל שעת עבודה מעבר ל-43 שעות שבועיות בימי חול (משרה מלאה שבועית), נחשבת לשעה נוספת ועליה העובד זכאי לקבל תשלום מוגדל.

השכר משולם לפי הפירוט הבא: על השעתיים הראשונות אחרי 8 שעות עבודה יש לקבל תוספת של 25% אחוז לשכר הבסיס (27.55 ₪ לשעה למי שמרוויח שכר מינימום). על כל שעה מעבר לכך יש לקבל תוספת של 50% לשכר הבסיס (33.06 ₪ לשעה למי שמרוויח שכר מינימום). שימו לב! החישוב הוא לפי כל יום ולא לפי ממוצע שבועי או ממוצע חודשי.

לדוגמא: גם אם בשבוע מסוים עובד עבד ביום מסוים 4 שעות ולמחרת עבד 12 שעות, מגיע לו שעות נוספת על היום השני לפי הפירוט בסעיף הקודם. כל יום עבודה עומד בפני עצמו.

משמרת לילה: משמרת לילה היא כל משמרת שלפחות שעתיים מתוכה הן בין השעות 06:00-22:00. במשמרת כזו, התוספות לשעות נוספות מתחילות כבר לאחר 7 שעות עבודה ולא רק לאחר 8 שעות עבודה כמו במשמרת רגילה.

לדוגמא: אם עובד שמרוויח שכר מינימום רגיל עבד מ-03:00 עד 13:00 (משלוש לפנות בוקר עד אחת בצהריים), השכר על שבע השעות הראשונות הוא השכר הרגיל שלו, השכר על השעתיים הבאות הוא עם תוספת של 25% והשכר על השעה האחרונה הוא עם תוספת של 50%.

פיצול עבודה: אם המעביד פיצל את עבודתו של העובד לשני מקומות ויש הפסקה של 2-8 שעות בין משמרת למשמרת, שכר הבסיס יגדל ב-10% עבור כל שעת העבודה במקום השני.

לדוגמא: עובד שמרוויח שכר מינימום ועבד בין 10:00-13:00 במקום אחד ואז בין השעות 16:00-19:00 במקום אחר אצל אותו מעביד, ירוויח 22.04 ₪ לשעה במקום הראשון ו-24.24 ₪ לשעה במקום השני.

עבודה בשבת: כל עובד זכאי ל-36 שעות רצופות של מנוחה במהלך השבוע. אם העובד עבד בשבת, הוא זכאי ל-36 השעות הרצופות הללו ביום אחר בשבוע. עובד שעבד במהלך 36 השעות הללו, למשל ביום שבת, לשכר שלו תהיה תוספת של 50%. עובד שאינו יהודי זכאי לקבל את יום מנוחה המקובל עליו לפי דתו (שישי, שבת או ראשון) במידה ויבקש זאת מהמעסיק.

עובדים נשואים שבני/בנות הזוג שלהם לא עובדים:

גבר נשוי שאשתו לא עובדת זכאי לתוספת של 49 אגורות לשעה לשכר הבסיס. אם הוא מרוויח שכר מינימום (22.04 ₪ לשעה) שכרו החוקי של גבר נשוי שאשתו מובטלת יהיה 22.53 ₪ לשעה. אישה שבן-זוגה אינו עובד זכאית לאותה תוספת של 49 אגורות לשעה לשכר הבסיס רק אם יש לה ילד אחד לפחות מתחת לגיל 14.

תוספת ותק– עובד ניקיון זכאי לתוספת ותק של 0.35 אגורות לכל שעת עבודה החל מהשנה השנייה לעבודתו.

מינימום שעות העסקת עובד ניקיון: חובה להעסיק עובד ניקיון לפחות שלוש שעות ביום. גם אם עבד פחות משלוש שעות, השכר שלו יהיה על שלוש שעות מלאות. לדוגמא, אם עובד עבד שעתיים בלבד בעבודת ניקיון בה הוא מרוויח שכר מינימום, שכרו יהיה 66.12 ₪ – שכר מינימום לשלוש שעות עבודה.

החזר נסיעות: כל עובד זכאי לתשלום עבור הנסיעות שלו מהבית לעבודה ובחזרה. בדרך כלל התשלום על החזר הנסיעות יהיה על פי מחיר של כרטיס “חופשי-חודשי”. אם המעסיק דואג להסעה לעובד, העובד לא יהיה זכאי לתשלום דמי נסיעות.

במקרה ועובד מועסק בחלקיות משרה (פחות מ-22 ימים בחודש)- המעסיק לא יכול לחייב את העובד לקנות “חופשי חודשי” ולשלם לו רק על חלק מהכרטיס. במקרה כזה, חישוב דמי הנסיעות יהיה על פי מחיר כרטיס נסיעה באוטובוס מביתו של העובד למקום העבודה ובחזרה, עד למקסימום של 24 ₪ ביום (נכון לאוגוסט 2011), כפול מספר הימים שהוא עבד בחודש.

פנסיה: פנסיה היא קופת החיסכון של העובד, אשר בכל חודש העובד והמעביד מעבירים אליה סכום כסף קבוע. את סכום הכסף בקופה יקבל העובד כשיפרוש לגמלאות. כל עובד יכול לבחור לאיזו קרן פנסיה (ובאיזו חברת ביטוח) יועברו כספי החיסכון שלו.

סכום ההפרשות לפנסיה לעובדי ניקיון: על המעביד להעביר בכל חודש 6% משכר הבסיס של העובד לקרן הפנסיה ועוד 8.3% לקרן פיצויים אישית על שם העובד. העובד מעביר עוד 5.5% מסכום שכר הבסיס לקרן הפנסיה.

ההעברה מתחילה רק בחודש השביעי לעבודה, אך עם התחלת ההעברה, יועבר סכום ההפרשה (הסכום שהמעביד והעובד מעבירים בכל חודש לקופת הפנסיה) על ששת חודשי העבודה הראשונים גם כן. עובד שיש לו כבר קרן פנסיה פתוחה, כלומר שהועברו כספים לקרן הפנסיה שלו במקום עבודה קודם, זכאי להעברת כספי פנסיה מיומו הראשון בעבודה ולא רק מהחודש השביעי. עובדי ניקיון המועסקים במגזר הציבורי (משרדי הממשלה ומועצות מקומיות) זכאים גם כן להעברת כספי פנסיה מהיום הראשון בעבודה.

חברות הביטוח מחויבות להעביר כל 3 חודשים דו”ח הפקדות לעובד המבוטח בקרן פנסיה אצלן. חשוב מאוד לעקוב אחר הדוחות המתקבלים מחברות הביטוח ולראות אם ישנה התאמה בין הדו”חות לתשלומים שהמעסיק נדרש לשלם. אם לא קיבלתם דו”ח הפקדות תקופתי מחברת הביטוח, בדקו היכן אתם מבוטחים ובקשו את הדו”ח מחברת הביטוח.

שימו לב! מומלץ להחזיק רק קרן פנסיה אחת פתוחה ולא להפקיד לקרן אחרת בעת חילופי מעסיקים. בנוסף, מומלץ לא לפדות את כספי הפנסיה לפני גיל הפרישה משום שהדבר כרוך בקנס כבד של 35% מס.

דמי הבראה: זהו סכום כסף הניתן פעם בשנה (בדרך כלל במהלך הקיץ אבל לא בהכרח) לעובד אשר מועסק באותו מקום כבר 12 חודשים וזהו מענק חד-פעמי למשכורת. התעריף ליום הבראה הוא 365 ₪ (נכון לאוגוסט 2011) ומספר הימים משתנה: לעובד בשנה הראשונה מגיעים 5 ימים (1,825 ₪ סך הכל). לעובד בשנה שנייה ושלישית מגיעים 6 ימים (2,190 ₪ סך הכל).  להרחבה על דמי הבראה

דמי הבראה לעובד במשרה חלקית יחושבו על פי היחס של משרת העובד למשרה מלאה כפול הסכום של דמי הבראה לעובד במשרה מלאה. לדוגמא: החלק היחסי של עבודתה של עובדת ניקיון בשנה הראשונה לעבודתה, העובדת 100 שעות בחודש בממוצע, יהיה 100/186=0.53 את זה מכפילים בתשלום בתעריף דמי הבראה למשרה מלאה 0.54Xל1825=981 ₪ זה סכום דמי הבראה שאותה עובדת תקבל.

ימי חופשה: לכל עובד מגיע מספר ימי חופשה בשנה עליהם הוא יקבל שכר מלא לפי השכר הממוצע שאותו הרוויח. בטבלה הבאה תוכלו לראות כמה ימים מגיעים לכם:

מס’ שנים בעבודה מספר ימי חופשה בשנה לאלה העובדים חמישה ימים בשבוע מספר ימי חופשה בשנה לאלה העובדים שישה ימים בשבוע

1-2

10

12

3-4

11

13

5

13

15

6

18

20

7-8

19

21

9 ואילך

23

26

חישוב התשלום ליום חופשה: מחשבים כמה העובד הרוויח בשלושת החודשים שלפני יום החופשה ומחלקים אותו ב-90. זהו השכר היומי על פיו מחשבים את המגיע לעובד על כל יום חופשה. שימו לב! מומלץ לנצל את ימי החופשה השנתיים בכל שנה. ניתן לתבוע עד 3 שנים אחורה את ימי החופשה שצברתם

הפסקה בזמן המשמרת: עובד ניקיון זכאי להפסקה של 30 דקות רצופות בכל משמרת של 6 שעות ויותר. על זמן ההפסקה עובד לא יקבל שכר אלא אם כן המעסיק לא אפשר לו לעזוב את מקום העבודה. במקרה שהמעסיק לא נתן לעובד לעזוב את מקום העבודה, העובד יקבל שכר רגיל עבור זמן ההפסקה.

ימי חג: לכל עובד יש 9 ימי חג שבהם הוא לא עובד ועליהם הוא מקבל שכר בסיס (ללא תוספות) של יום עבודה מלא. כל עובד רשאי לקבל ימי חג בתשלום בהתאם לדתו. עובד שיועסק ביום חג יקבל תוספת של 50% לשכר הבסיס. שימו לב! תשלום על ימי חג מגיע רק למי שעבד במקום העבודה לפחות 3 חודשים ובנוסף, עבד יום לפני ויום אחרי החג.

במקרה שהעובד לא עבד יום לפני ויום אחרי החג מכיוון שהמעסיק ביטל לו את המשמרת או שהיה יום חופש כללי (לדוגמא שבת או ערב חג) באותם ימים, העובד יהיה בכל זאת זכאי לקבל את התשלום על ימי החג.

לדוגמא: עובדי ניקיון במוסדות חינוך למרות שלא הועסקו בכל חופשת הפסח יהיו זכאים לתשלום עבור ימי חג מכיוון שהמעסיק הוא אשר לא שיבץ אותם לעבודה.

ימי החג ליהודים: יומיים בראש השנה, יום הכיפורים, יום בחג הסוכות, יום בשמחת תורה, יומיים סך-הכל בחג ראשון וחג שני של פסח, יום בחג השבועות ויום העצמאות.

ביום חג הסיגד עובד רשאי גם כן לקחת יום חופש ולבקש שזה ייחשב לו כחלק מסך ימי החופשה השנתיים.

ימי החג לנוצרים: ראש השנה לנוצרים, יום ההתגלות, היום השישי לפני הפסחא, יומיים בחג הפסחא, עליית ישו השמיימה, יומיים בחג השבועות ויום העצמאות.

ימי חג למוסלמים: ראש השנה המוסלמית, 3 ימים בעיד אל פיטר, 4 ימים בעיד אל אדחא, יום במולד א-נביא ויום העצמאות.

ימי מחלה: לכל עובד במדינת ישראל מגיעים מספר ימים בשנה שבהם הוא יקבל שכר אם הוא חולה או לא מרגיש טוב ולא יכול להגיע לעבודה. על כל יום מחלה העובד זקוק לאישור מרופא על מחלתו. לעובדי ניקיון מגיעים 18 ימי מחלה בשנה. ניתן לצבור עד 90 ימים בסה”כ. שכר ימי המחלה שיועבר יהיה מבוסס על שכר הבסיס של העובד והוא ניתן על-פי הפירוט הבא: על יום המחלה הראשון העובד לא יקבל כסף. על היום השני והשלישי הוא יקבל 50% משכרו היומי. מהיום הרביעי והלאה יקבל שכר יומי מלא.

חישוב התשלום ליום מחלה: מחשבים כמה העובד הרוויח סך הכל ב-3 החודשים שלפני המחלה ומחלקים במספר ימי העבודה שעבד. כך מגיעים לשכר הממוצע היומי המלא.

עוד חובות של המעביד כלפי העובד

הודעה על תנאי עבודה: המעסיק חייב להעביר לעובד הודעה בכתב המפרטת את כל תנאי העבודה בתוך 30 יום מתחילת העבודה. על הודעה זו לפרט, בין היתר, את כמות ימי עבודה, שעות עבודה, שכר הבסיס, מועד תשלום המשכורת ומקום העבודה.

פיצויים: עובד שעבד באותו מקום לפחות שנה מלאה ואז הפסיק לעבוד זכאי לתשלום פיצויים בתנאים הבאים:

«   אם המעביד פיטר אותו.

«   אם החברה פשטה את הרגל ולא יכולה להעסיק את העובד.

«   אם העובד נאלץ להתפטר בעקבות מצב בריאותי שלו או של קרוב משפחה מדרגה ראשונה. זאת העובד יוכיח באמצעות מסמכים רפואיים רשמיים מהרופא.

«   אם המעביד פגע בתנאי העבודה שלו בצורה משמעותית (לדוגמא, העביר את העובד למקום עבודה רחוק מאוד מביתו, פגע בשכר העובד או בכמות שעות העבודה שלו ועוד). זאת בתנאי שהעובד כתב מכתב למעביד בו הוא כותב על הפגיעות הללו.

הפיצויים אשר יינתנו לעובד יהיו מחושבים לפי השכר הממוצע החודשי של העובד לפי 12 החודשים האחרונים, כפול מספר השנים בהן העובד עבד במקום. לדוגמא: עובד שהרוויח שכר מינימום ופוטר לאחר שנתיים עבודה יקבל 4,100*2=8,200₪.

הודעה מוקדמת על פיטורין: כל עובד זכאי להודעה מוקדמת על פיטורין בכתב בלבד, עם ציון תאריך כתיבת המכתב ותאריך בו ייכנסו לתוקף הפיטורין. אסור למעביד לפטר בעל-פה את העובד. במקרה כזה מומלץ לכתוב למעביד מכתב בו העובד מביע את רצונו להמשיך לעבוד.

עובד זכאי בחצי שנה הראשונה ליום הודעה מוקדמת על כל חודש עבודה, מהחודש השביעי ועד שנה תוספת של יומיים וחצי על כל חודש. עובד שצבר וותק של שנה או יותר זכאי לחודש ימים של הודעה מוקדמת.

לדוגמא: עובד בשנתו הראשונה שעבד 8 חודשים חייב לקבל את הודעת הפיטורין לפחות 11 ימים לפני שהפיטורין ייכנסו לתוקף. שימו לב! זמנים אלה תקפים גם להודעת התפטרות של העובד אל המעביד.

פיטורין שלא כדין: אסור לפטר עובד במקרים הבאים:

«   משום שהעובד תבע את המעביד על פגיעה בזכויות או עיכוב בהעברת שכר עבודה.

«   משום שהעובד התלונן על פגיעה בזכויות הסוציאליות בכתב או בעל-פה.

«   משום שהעובד ניסה להקים התארגנות עובדים.

«   עובדת שנכנסה להריון, אשר עובדת לפחות 6 חודשי עבודה אצל אותו המעסיק/באותו מקום עבודה.

שימו לב! מומלץ לשמור כל מסמך או מכתב שקשור לעבודה בין אם מדובר במכתב מהרופא שנוגע לשימוש בימי מחלה, הודעות שאתם מקבלים מהמעביד וכמו כן לשמור העתק מכל מכתב שאתם מעבירים למעביד או לחברה המעסיקה.

חילופי חברות ניקיון במקום העבודה: כאשר חברת הקבלן מפסידה במכרז ומתחלפת בחברה אחרת, על החברה הראשונה, זו שהעסיקה את העובד, לדאוג לו למקום עבודה אחר בתנאים דומים (מרחק מהבית, שכר וכל שאר התנאים הבסיסיים). אם החברה לא הציעה לעובד מקום עבודה חלופי בדיוק באותם תנאים, היא מחויבת לשלם לעובד פיצויים לפי החוק. אם החברה כן הציעה לעובד מקום עבודה חלופי והעובד לא הסכים לעבור אליו מבלי לבדוק אותו, הדבר ייחשב להתפטרות של העובד וכך הוא לא יהיה זכאי לפיצויים.

שמירת תנאים במקרה של חילופי חברות ניקיון: אם החברה החדשה מעוניינת להעסיק את העובד והוא מעוניין להישאר במקום העבודה הישן תחת החברה החדשה, על החברה החדשה להעסיק אותו על פי הוותק והתנאים שהעובד צבר תחת החברה הישנה.  כלומר, הוא לא ייחשב עובד חדש והתנאים שלו יהיו מחושבים על פי הזמן שבו הוא עבד במקום גם תחת החברה הקודמת.

שימו לב! עובדים בעלי ותק במקום עבודה מסוים זכאים לתוספת של ימי חופשה והבראה בהתאם לוותק שצברו. אם התחלפה חברת ניקיון ונשארת לעבוד באותו מקום עבודה וודא שהוותק שלך נשמר!

ציוד וביגוד: על המעביד לספק לעובד מדי עבודה, ציוד וחומרי ניקיון. אסור למעביד לגבות תשלום מהעובד על הדברים הללו.

איסורים שחלים על המעביד

אסור למעביד לגבות משכר העובד קנסות בגלל עבירת משמעת או עונש. כמו כן, למעסיק אסור “להעניש” את העובד דרך ביטול משמרות קבועות, השהיית העובד מעבודתו או בכל דרך אחרת הפוגעת בהכנסתו.

אסור למעביד להוריד משכר עובד סכום כסף על משהו שהעובד לא הסכים מראש. לדוגמא, לקיחת כסף משכר העובד על ארוחות וביגוד כאשר העובד לא חתם על כך מראש בתחילת העבודה.

אסור להוריד לעובד מהמשכורת תשלום על נזק שנגרם ע”י העובד, אלא אם כן העובד והמעסיק סיכמו על היקף הנזק בכתב והעובד הסכים כי החוב יורד לו מתלוש המשכורת

אסור לקחת משכר העובד סכום כסף על חברות בוועד עובדים אלא אם העובד באמת חבר בוועד כזה במקום העבודה שלו ואז סכום ההורדה צריך להיעשות בתאום עם ארגון העובדים.

שימו לב! המעסיק אינו יכול לייצג עובדים בוועד עובדים ולגבות מהם תשלום חודשי בעבור וועד שהוקם מטעמו.

אם עובד אינו חבר בוועד עובדים, מותר למעסיק להוריד אך ורק 0.8% ממשכורת העובד עבור תשלום להסתדרות הכללית. בתלוש המשכורת הורדה זו צריכה להירשם כ-“דמי טיפול”, אך לעתים נרשמת כ”דמי חבר” / “מס חבר”.

אתר כוח לעובדים נבנה בפלטפורמת WordPress MU | כל התכנים באתר מוגנים ברישיון Creative Commons
הקמה: יוחאי עילם , חנית כהן | עיצוב: רונן אידלמן הפקה: נעה נוצני | ניהול: מתן בורד| ייעוץ: עידו פישמן